بلاگ ابزارمارت مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی

انواع رزین و کاربرد آن

رزین چیست

انگشتر رزینی
انگشتر رزینی

رزین (resin) یک ماده دو جزئی است. که از رزین و هاردنر تشکیل شده است. نام های دیگر هاردنر سفت کن یا خشک کن نیز هست، این دو ماده به نسبت های مختلف با هم ترکیب شده و انواع رزین را تشکیل میدهند. این دو جزء به تنهایی خشک نشده و فقط در صورت ترکیب شدن با هم خشک میشوند، به اصطلاح رزین هوا خشک کن نیست یعنی در مجاورت با هوا خشک نمیشود. رزین اگر مانند شیشه شفاف باشد و حباب نداشته باشد برای استفاده در زیور آلات بسیار مناسب است.

انواع رزین

کریستال سرونیک(رزین):

در این نوع رزین اندازه رزین و هاردنر برابر است، برای مثال اگر ۱۰۰ گرم رزین استفاده کنید باید ۱۰۰ گرم هاردنر نیز استفاده کنید.

رزین ۶۴ درصد:

در این نوع رزین به نسبت ۳ و هاردنر به نسبت ۲ با هم ترکیب میشود. به عنوان  مثال برای داشتن ۵۰۰ گرم رزین ۶۴ درصد باید ۳۰۰ گرم رزین و ۲۰۰ گرم هاردنر را با هم ترکیب کنید.

رزین اپوکسی ۵۰ درصد:

ترکیب رزین اپوکسی ۵۰ درصد رزین به میزان ۲ برابر هاردنر استفاده میشود. درصورت استفاده ۲۰۰ گرم رزین باید ۱۰۰ گرم هاردنر استفاده کنید.

ابزار اندازه گیری:

برای اندازه گیری رزین و هاردنر میتوان از سه ابزار استفاده کرد. با توجه به علاقه خود میتوانید یکی از این سه ابزار را انتخاب کنید:

  • ترازو:

ترازو بر اساس جرم کار کرده و باید نسبت را در جرم رعایت کرد. دقت ترازوی دهم یا صدم گرم مناسب است. با استفاده از ترازو میتوان از هدر رفتن رزین جلوگیری کرد.

  • پیمانه مندرج:

پیمانه بر اساس حجم کار کرده که باعث از بین رفتن مقداری از رزین شما می شود.

  • سرنگ یا پیپت مندرج:

استفاده از سرنگ یا پیپت های مندرج نیز از ابزار کاربردی است که البته باعث گرفتن حباب در رزین میشود. به همین دلیل توصیه نمیشود از سرنگ یا پیپت استفاده کرد.

بعد از پیدا کردن نسبت درست رزین و هاردنر را در یک ظرف ریخته و آن دو را به مدت ۳ تا ۵ دقیقه هم میزنید و ۵ تا ۱۰ دقیقه منتظر بمانید تا حباب های درون محلول از بین برود.

نکات مهم:

دستکش: برای کار کردن با رزین برای جلوگیری از آسیب رسیئن به پوست بهتر است از دستکش استفاده کنید، زیرا ممکن است پوست شما حساسیت نسبت به رزین داشته باشد.

هم زن چوبی: برای هم زدن رزین بهتر است از هم زن چوبی استفاده شود زیرا باعث میشود حباب کمتری در محلول ایجاد شود.

فندک: با استفاده از فندک حباب های روی محلول را میتوانید بگیرید.

باید توجه داشته باشید که گرما باعث سفت شدن رزین میشود، بنابراین هنگام استفاده از فندک باید مراقب باشید.

نگهداری

۱-رزین را باید در دمای اتاق نگهداری کنید.

۲-در صورت بالا بودن دمای محیط رزین کدر میشود با پایین آوردن دمای آن دوباره رزین شفاف خواهد شد. برای خشک شدن میتوانید ظرف را در دمای بیشتر قرار دهید. ۲۴ ساعت زمان لازم است تا رزین خشک شود.

۳-رزین و هاردنر را در مکان تاریک نگهداری کنید.

 

رزین و هاردنر
رزین و هاردنر

در برخی از رزین ها این دو قسمت به A و B یا ۱ و ۲ تقسیم میشوند که معمولا A و ۱ رزین و قسمت دیگر هاردنر است. برای اطمینان بیشتر ابتدا روی بسته بندی محصول را چک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس اپ
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on facebook
فیسبوک
Share on print
چاپ صفحه