بلاگ ابزارمارت https://blog.abzarmart.com مطالب آموزشی برای مهارتهای فنی Tue, 16 Jan 2018 07:10:05 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.2 https://blog.abzarmart.com/wp-content/uploads/2017/05/128.128.png بلاگ ابزارمارت https://blog.abzarmart.com 32 32 مراقبت از چمن بدون استفاده از ماشین چمن زنی https://blog.abzarmart.com/1396/08/01/care-for-lawn-without-the-use-of-lawn-mowers.html/ https://blog.abzarmart.com/1396/08/01/care-for-lawn-without-the-use-of-lawn-mowers.html/#respond Mon, 23 Oct 2017 08:30:57 +0000 https://blog.abzarmart.com/?p=5114 مراقبت از چمن را میتوان به طور کامل بدون استفاده از ماشین چمن زنی در زمانی بسیار کمتر از آنچه قابل تصور است انجام داد....

نوشته مراقبت از چمن بدون استفاده از ماشین چمن زنی اولین بار در بلاگ ابزارمارت. پدیدار شد.

]]>
مراقبت از چمن را میتوان به طور کامل بدون استفاده از ماشین چمن زنی در زمانی بسیار کمتر از آنچه قابل تصور است انجام داد. ابزارهای بسیار کمی برای انجام این کار لازم هستند که هیچکدام به الکتریسیته و یا هرگونه سوخت دیگری نیاز ندارند به همین دلیل روش های اقتصادی و سازگار با محیط زیست به حساب می آیند.

نکته اول: کوتاه کردن علف ها

برای کوتاه کردن علف ها استفاده از داس ابزار مناسبی است. زمانی که داس حرکت داده میشود و میچرخد، کار کوتاه کردن چمن ها بدون استفاده از ماشین چمن زنی انجام میشود. استفاده از داس به میزان چرخش و حرکت آن بستگی دارد. تیغه داس ۱۲ اینچ طول دارد و دندانه دار است. زمانی که از داس برای چمن زنی استفاده میشود باید چرخش آن کند باشد تا به راحتی کار را انجام دهد. قبل از اینکه شروع به چمن زنی با استفاده از داس کنید تصمیم بگیرید که کدام ناحیه از زمین باید کوتاه شود و کدام ناحیه باید دست نخورده باقی بماند.

نکته دوم: استفاده از چمن زن دستی

چمن زن دستی به عنوان وسیله ای برای جدا کردن نواحی مختلف چمن قابل استفاده است که با این کار قسمت های مختلف چمن برای مراقبت های بیشتر جدا میشوند. برای جدا کردن قسمت های مختلف چمن کافی است که با استفاده از چمن زن دستی قسمت های مختلف رو جدا کنید. با استفاده از این روش میتوان به راحتی قسمت های مختلف چمن را جدا کنیم و عملیات مراقبت را انجام دهیم.

نکته سوم: کاشت گیاهان جایگزین

استفاده از انتخاب هایی به غیر از کاشت چمن راهی بسیار ساده برای جلوگیری از نیاز مکرر به کوتاه کردن چمن است. گیاهانی شبیه به چمن هستند که در سطح زمین رشد میکنند و برخلاف چمن نیز خیلی بلند نمیشوند. این نوع گیاهان گزینه بسیار مناسبی نسبت به چمن های معمول هستند.

نکته چهارم: پرورش جوجه ها

نگهداری از جوجه ها نیز میتواند در کوتاه نگه داشتن چمن ها کمک کند! کافی است یک محفظه متحرک برای آنها بر روی چمن ها بسازیم تا به راحتی بتوان مکان آن را بعد از تمام شدن یک قسمت تغییر داد. همچنین این امکان وجود دارد که کل زمین را محدوده پرورش جوجه ها قرار دهیم و آن ها در این محفظه حرکت کنند. جوجه ها علف ها را میخورند به همین دلیل نیازی به ماشین چمن زنی نیست.

نکته پنجم: پرورش بز

چریدن و پرسه زدن بزها در زمین نیز میتواند نیاز به ماشین چمن زنی را کاهش دهد. یک نژاد خوب بز به راحتی میتواند اندازه چمن ها را به حالت دلخواه نگه دارد. در صورتی که نگهداری زمان بر و سخت باشد بهتر است که آنها را برای مدتی قرض بگیرید. مکان هایی هستند که این امکان را فراهم میکنند که برای مدت زمان محدودی بز ها را کرایه کرد. برای استفاده از این روش باید زمین را فنس بندی کرد.

نکته ۶: کاشتن گیاهان دیگر

کاشتن گلها، سبزیجات و گیاهان دارویی نیز میتواند جایگزین مناسبی برای چمن باشد. کاشت این گیاهان میتواند باعث استفاده مناسب و کاربردی از باغچه شوند در عوض چمن که تنها به منظور تزیینات خانه به کار میرود.

با به کار بردن این روش ها،  دیگر استفاده از ماشین چمن زنی لازم نیست. روش های دیگری مانند کاشت گل و دیگر گیاهان در باغچه های بزرگ و مالچ نیز میتوانند نیاز به استفاده از ماشین چمن زنی را کاهش دهند. اینها روش های بسیار عالی هستند به منظور این که دیگر نیازی به استفاده از ماشین چمن زنی نباشد.

در پایان میتوانید لیستی از انواع ابزارآلات باغبانی را با برندهای متفاوت در سایت ابزارمارت مشاهده فرمایید.

نوشته مراقبت از چمن بدون استفاده از ماشین چمن زنی اولین بار در بلاگ ابزارمارت. پدیدار شد.

]]>
https://blog.abzarmart.com/1396/08/01/care-for-lawn-without-the-use-of-lawn-mowers.html/feed/ 0
وسایل مورد نیاز برای هرس کردن درختان https://blog.abzarmart.com/1396/07/29/tools-for-pruning-trees.html/ https://blog.abzarmart.com/1396/07/29/tools-for-pruning-trees.html/#respond Fri, 20 Oct 2017 20:42:37 +0000 https://blog.abzarmart.com/?p=5101 حفظ سلامتی و نگهداری از درختان نیازمند این است که در بازه های زمانی منظم درختان و بوته ها هرس شوند و داشتن ابزار کاربردی...

نوشته وسایل مورد نیاز برای هرس کردن درختان اولین بار در بلاگ ابزارمارت. پدیدار شد.

]]>
حفظ سلامتی و نگهداری از درختان نیازمند این است که در بازه های زمانی منظم درختان و بوته ها هرس شوند و داشتن ابزار کاربردی برای این مورد ضروری است. انتخاب ابزار مناسب به طور قابل توجهی به اندازه شاخه هایی که میخواهیم هرس کنیم و میزان هرس کاری بستگی دارد. در صورت امکان قبل از اینکه ابزار را بخرید ابتدا آن را امتحان کنید که مطمین شوید برای کار مورد نظرتون مناسب است. مثل بیشتر چیزها، کیفیت بالاتر برابر با قیمت بالاتر است.  وسایل ایمنی که باید برای هرس کاری استفاده شوند عبارت است از: دستکش کولار، عینک ایمنی و یا محافظ صورت، شلوار بلند و محافظ گوش (در صورتی که با ابزارآلات برقی کار میکنید).

ابزار دستی هرس کردن

به طور کلی زمانی که هرس های کوچک را میخواهیم انجام دهیم بهتر است که از ابزار دستی استفاده کنیم. ابزار دستی هرس برای شاخه هایی با اندازه کمتر از ۲.۵ سانتی متر به کار میروند و دارای انواع مختلفی هستند. ابراز دستی هرس بر اساس نوع تیغه به طور کلی به دو دسته مختلف تقسیم میشوند ابزار سندانی (anvil) و دوتیغه (bypass). ابزار هرس سندانی دارای تیغ ساده صاف هستند که شاخه ها را در حالتی میبرند که پشت تیغ یک سندان وجود دارد و دسته ابزار ثابت است. ابزار های دوتیغه تیغه کاتر انحنا دار دارند که در زیر آن یک تیغه دیگر  شبیه به قیچی قرار دارد. برای اینکه به بافت درختان آسیب وارد نشود بهتر است که از کاتر دوتیغه استفاده شود. راست دست و چپ دست آن ها موجود است.

قیچی سر شاخه زنی

شاخه هایی که بزرگتر هستند و با ابزار هرس دستی قابل برش نیستند (شاخه های با قطر بزرگتر از ۷ سانتی متر) باید با قیچی سر شاخه زنی با سطح مقطع بیشتر برش و قدرت نفوذ بیشتر بریده شوند. قیچی های سر شاخه زنی هم در دو نوع سندانی و دوتیغه موجود هستند.

اره های هرس

برای شاخه هایی که به اندازه ای بزرگ هستند که قابل برش با ابزار دستی هرس و قیچی سر شاخه زنی نیستند اره های هرس باید به کار روند. اره های هرس در قسمت های مختلف از جمله دسته اره، طول و شکل تیغ و نوع و شکل دندانه ها با یکدیگر متفاوت هستند. بیشتر این اره ها دارای تیغه های فلزی تمپر شده هستند که برندگی و تیزی خود را حفظ میکنند. برعکس بقیه اره ها، اره های هرس طوری طراحی شده است که در حالت کشیدن برش را انجام میدهیم.

اره های زنجیری

اره های زنجیری زمانی استفاده میشوند که شاخه های هرس با قطر بالاتر از ۱۰ سانتی متر باشند. اره های زنجیری فقط باید توسط افراد متخصص استفاده شود. برای اینکه از نیاز به هرس کردن شاخه هایی با این ابعاد جلوگیری شود بهتر است که هرس را زمانی انجام دهید که ابعاد شاخه ها کوچک است.

اره شاخه زن

اره شاخه زن برای بریدن شاخه ها که دور از دسترس هستند به کار میرود.به طور کلی،‌ اره شاخه زن میتواند شاخه هایی با قطر بالاتر از ۴.۴ سانتی متر را ببرد که به دو صورت سندانی و دو تیغه موجود هستند. باز هم مدل دوتیغه ترجیح داده میشود. برای شاخه های بزرگتر اره، تیغ اره به طور مستقیم میتواند بر سر اره شاخه زن نصب شود. به دلیل خطر برق گرفتگی در کنار خطوط برق نباید از اره شاخه زن استفاده شود مگر اینکه یک متخصص بر کار نظارت داشته باشد.

نگهداری از ابزار(تیز کردن)

برای اینکه مطمین شوید که یک برش رضایت بخش را دارید و همچنین برای کاهش خستگی بهتر است که همواره ابزار هرس کاری خود را تیز و برنده نگه دارید. ابزارهای دستی هرس کردن، قیچی سر شاخه زنی و اره شاخه زن خود را به طور منظم به وسیله سنگ تیز کننده تیز و برنده کنید. تیغه های قابل تعویض برای بسیاری از ابزارها موجود است. اره های هرس باید به طور حرفه ای تیز شوند و یا به صورت منظم عوض شوند. برای کاهش هزینه ها بسیاری از اره ها دارای تیغه های قابل تعویض هستند.

نگهداری از ابزار(تمیز کردن)

ابزارها باید در کنار تیز شدن، تمیز و پاکسازی نیز شوند. اگرچه پاکسازی ابزار ممکن است کار راحتی نباشد و به ندرت انجام شود اما انجام اینکار میتواند از انتقال بیماری از درختان ناسالم به درختان سالم به وسیله ابزار استفاده شده جلوگیری شود. ابزارها میتوانند در اثر تماس با قارچ ها، باکتری ها، ویروس ها و دیگر میکروارگانیسم ها که باعث بیماری هستند آلوده شوند. بسیاری از پیتوژن ها (pathogens) نیاز به یک راهی برای ورود به درخت و آلوده کردن آن دارند و قسمت های بریده شده تازه مکان های مناسبی برای انتقال بیماری هستند. میکروارگانیسم ها بر روی سطح ابزار به راحتی میتواند بر روی درختان مستعد پس از برش های پی در پی انتقال پیدا کنند. نیاز به پاکسازی ابزار میتواند به طور قابل توجهی با هرس کاری در فصل خواب درختان کاهش پیدا کند.

در صورتی که لازم باشد عملیات باید به ترتیب زیر انجام شود: قبل از هرگونه برشکاری و بریدن یک شاخه، پاکسازی ابزار باید به وسیله الکل ۷۰ درصد و یا محلول سفید کننده رقیق شده منازل با ترکیب ۱ قسمت سفید کننده و ۹ قسمت آب انجام گیرد. ابزار باید در محلول برای ۱ تا ۲ دقیقه به صورت کامل قوطه ور شوند. و تیکه های چوب باقیمانده بر روی ابزار به طور کامل از روی سطح ابزار پاک شود. سفید کننده ماهیت خورنده بر روی قممست های فلزی ابزار دارد لذا باید بعد پاک سازی به طور کامل با آب و صابون شسته شود تا از خوردگی ابزار جلوگیری شود.

در پایان میتوانید لیستی از انواع قیچی و اره زنجیری مخصوص هرس کردن را با برندهای متفاوت در سایت ابزارمارت مشاهده فرمایید.

نوشته وسایل مورد نیاز برای هرس کردن درختان اولین بار در بلاگ ابزارمارت. پدیدار شد.

]]>
https://blog.abzarmart.com/1396/07/29/tools-for-pruning-trees.html/feed/ 0
نگهداری از ماشین چمن زنی برای داشتن چمن عالی https://blog.abzarmart.com/1396/07/26/maintaining-a-lawn-mower-for-having-an-excellent-lawn.html/ https://blog.abzarmart.com/1396/07/26/maintaining-a-lawn-mower-for-having-an-excellent-lawn.html/#respond Tue, 17 Oct 2017 20:42:54 +0000 https://blog.abzarmart.com/?p=5090 رشد و نگهداری چمن زیبا و شیک نیازمند مراقبت و استفاده از ابزار مناسب برای آن است. انتخاب ماشین چمن زنی مناسب برای زمین شما...

نوشته نگهداری از ماشین چمن زنی برای داشتن چمن عالی اولین بار در بلاگ ابزارمارت. پدیدار شد.

]]>
رشد و نگهداری چمن زیبا و شیک نیازمند مراقبت و استفاده از ابزار مناسب برای آن است. انتخاب ماشین چمن زنی مناسب برای زمین شما و همچنین نگهداری مناسب از دستگاه میتواند داشتن چمنی یکدست را تضمین کند. یک دستگاه ماشین زنی مناسب میتواند چمن را به خوبی کوتاه کند و منظره ای یکدست از آن ارایه کند.

اولین نکته ای که در هنگام خرید یک دستگاه ماشین چمن زنی باید در نظر داشت زمین و منطقه ای است که باید چمن آن کوتاه شود. آیا زمین شیب دار است و یا دارای سطح صاف است؟ چه نوع ماشین چمن زنی میتواند با کمترین فشار و هزینه کار را به خوبی انجام دهد؟ و نکته دیگر راحتی نگهداری از دستگاه برای کارکرد حداکثری دستگاه است.

در صورتی که شما بخواهید چمن ها را در یک سطح شیب دار کوتاه کنید بهترین نوع ماشین چمن زنی برای این کار ماشینی با دسته فرمان بلند است زیرا با استفاده از این ماشین میتوانید راحت تر ماشین را هل دهید و یا از بالای شیب برگردانید. نوع دیگر ماشین های چمن زنی مالچ شارژی و برقی است. ماشین های چمن زنی مالچ (mulch) آلودگی کمتری دارند و رطوبت چمن را حفظ میکنند. ماشین های چمن زنی مالچ چمن ها را کوتاه میکنند و آن ها را به جای اینکه در محفظه ای نگه دارند دوباره به صورت پودر شده بر روی چمن میریزند در این روش مواد از چمن های کوتاه شده دوباره به خاک باز میگردند. نوع سوم ماشین های چمن زنی، ماشین های چمن زن چرخشی (reel) هستند. این ماشین ها سازگار با محیط زیست هستند و آلودگی ایجاد نمیکنند و کار با آن ها را راحت است.

بعد از آنکه نوع ماشین مورد نیاز خود را برای خرید انتخاب کردید، در مورد شرایط نگهداری آن مطالعه کنید. یک برنامه مراقبت و نگهداری منظم از ماشین میتواند عمر آن را برای مدت زمان طولانی افزایش دهد و همچنین قدرت و کیفیت بالاتری در کوتاه کردن چمن داشته باشد. بهار هر سال باید قسمت های مختلف ماشین چمن زن تمیز و تعمیر شوند. شمع جرقه زن دستگاه نیز باید تمیز و یا در صورت نیاز برای روشن شدن بهتر دستگاه  تعویض شوند. پیچ و مهره های دستگاه نیز باید چک شوند و در صورت نیاز سفت شوند.

قسمت زیرین دستگاه که در تماس با چمن است نیز باید به طور کامل تمیز شود تا باقیمانده چمن ها و آلودگی ها از آن جدا شود. تمیز کردن چمن و آلودگی از این قسمت همچنین میتواند از شیوع بیماری در چمن ها جلوگیری کند. برای تمیز کردن قسمت زیرین ابتدا باید تانک گاز تخلیه شود علاوه بر این اطمینان پیدا کنید که کلید جرقه و استارت دستگاه متصل نباشد. پس از آن دستگاه را برعکس کنید و با یک اسپری آب آن را تمیز کنید. با اینکار شما میتوانید باقیمانده چمن ها را از دستگاه به راحتی جارو کنید. پس از اتمام کار اطمینان پیدا کنید که دستگاه کاملا خشک شده است تا به هیچ قسمتی از دستگاه آسیب وارد نشود.

مراقبت و نگهداری از دستگاه همچنین شامل چک کردن فیلتر های هوا و روغن نیز میشود. فیلترهای  هوا باید به طور منظم تمیز و یا تعویض شوند. قبل از جدا کردن فیلتر برای تعویض، نوع فیلتر که از نوع کاغذی است یا فوم را بررسی کنید. روغن در ماشین چمن زنی برای روانکاری موتور به کار میرود. قبل از انجام عملیات در مورد نوع و میزان روغنی که دستگاه نیاز دارد مطالعه کنید.

قسمت مهم دیگر در مورد ماشین چمن زنی، تیز کردن تیغه ها است که متناسب با میزان کارکرد دستگاه هر یک یا دو ماه باید انجام شود. تیغه های تیز چمن ها را تمیز و دقیق انجام میدهند. اینکار به راحتی با باز کردن تیغه از دستگاه و تیز کردن آن با یک سوهان انجام میشود.

زمانی که فصل هرس چمن ها تمام شد، چند گام برای نگهداری زمستان باید حتما برداشته شود. توصیه میشود که روغن و گاز دستگاه تخلیه شوند و قسمت های دیگر نیز تمیز شوند.

در پایان میتوانید لیستی از ماشین های چمن زنی با برندهای متفاوت را در سایت ابزارمارت مشاهده فرمایید.

 

نوشته نگهداری از ماشین چمن زنی برای داشتن چمن عالی اولین بار در بلاگ ابزارمارت. پدیدار شد.

]]>
https://blog.abzarmart.com/1396/07/26/maintaining-a-lawn-mower-for-having-an-excellent-lawn.html/feed/ 0
نحوه بررسی ماسک ایمنی مناسب https://blog.abzarmart.com/1396/07/24/how-to-check-the-proper-safety-mask.html/ https://blog.abzarmart.com/1396/07/24/how-to-check-the-proper-safety-mask.html/#respond Sun, 15 Oct 2017 20:42:52 +0000 https://blog.abzarmart.com/?p=5060 در ابتدا باید به دو نکته کلیدی توجه داشته باشید که : ماسک ایمنی دهان و صورت از شما در برابر مواد شیمیایی و ذرات...

نوشته نحوه بررسی ماسک ایمنی مناسب اولین بار در بلاگ ابزارمارت. پدیدار شد.

]]>
در ابتدا باید به دو نکته کلیدی توجه داشته باشید که :

 • ماسک ایمنی دهان و صورت از شما در برابر مواد شیمیایی و ذرات معلق در هوا مانند گرد و غبار و بخارهای سمی محافظت می کند.
 • پیش از استفاده از ماسک ایمنی دهان از اندازه بودن آن مطمئن شوید.

همانطور که می دانید ماسک های ایمنی تایید شده می توانند مانع از رسیدن آسیب های جدی به فرد شوند.

ماسک دهان مانع از ورود ذرات معلق و گازهای شیمیایی به درون بدن می شود.

در صورتی که ماسک خود را به شکل درست روی صورت خود قرار دهید، هوا فیلتر شده تنفس خواهید کرد.

اکنون نکاتی در رابطه با نحوه ی صحیح قرار دادن ماسک روی صورت را مرور می کنیم :

 • ماسک را با دو دست خود نگه دارید.
 • سپس ماسک را روی دهان و بینی خود قرار دهید.
 • یکی از بندها را از سمت بالای سر و گوش و دیگری را در زیر و پایین گوش قرار دهید. اگر ماسکی که استفاده می کنید یک بند دارد، پس به راهنمای استفاده آن مراجعه کنید.
 • با دست خود قسمت مخصوص بینی و بندها را تنظیم کنید تا احساس راحتی داشته باشید.
 • برای اطلاعات بیشتر در رابطه با شیوه ی صحیح استفاده از ماسک ایمنی، به راهنمای آن رجوع کنید.

اهمیت بررسی اندازه ی ماسک ایمنی

 • تست بررسی اندازه ماسک، یک اقدام احتیاطی به منظور حصول اطمینان از این امر است که تمام هوایی که به داخل بدن تنفس می شود از فیلتر هوا عبور کرده و پس از تصفیه وارد بدن می شود.
 • پیش از استفاده از ماسک تنفسی آن را به خوبی تست و بررسی کنید.
 • در صورت خراب بودن ماسک، باید مورد را به اطلاع سرپرست خود برسانید.

نحوه بررسی اندازه ی ماسک ایمنی

 • به کمک دست، نقاط و ناحیه هایی که هوا از طریق آن وارد دهان می شود را بررسی کنید. سپس تا ۱۰، به آرامی عمل دم را انجام دهید. از وارد کردن فشار به ماسک خودداری کنید. توجه کنید که آیا ماسک به سمت صورت شما کشیده می شود یا نه. هیچ هوایی نباید از بین صورت و ماسک خارج شود. در صورت خارج شدن هوا از قسمتی، آن ناحیه را با دست محکم بگیرید.
 • سپس با شمردن ۱۰، عمل بازدم را انجام دهید. در این مرحله، قسمت جلوی ماسک شما باید ورم کند و اندازه اش بزرگ تر شود.
 • این کار را چند مرتبه تکرار کنید تا بتوانید به خوبی قسمت ها و ناحیه هایی که از آن هوا خارج می شود و به داخل نشر می کند را شناسایی کنید.
 • در صورتی که متوجه شدید که قسمتی از هوا خارج می شود و یا به داخل وارد می شود، با تنظیم مجدد بندها و اندازه ی ماسک، مرحله قبل را دوباره امتحان کنید.
 • بایستی هرچند وقت یکبار ماسک خود را تست و بررسی کنید تا مطمئن شوید که اندازه ی صورتتان است. تست اندازه بودن ماسک را باید هرچند مدت یکبار انجام داد. اگر در صورت خود به دلیل یکی از مواردی همچون زخم یا جراحت تغییر فرم داشته باشید، ماسک صورت خود را باید مجدد تست و بررسی کنید.
 • در زمان انتخاب ماسک، گزینه ها و مدل های زیادی می تواند برای شما وجود داشته باشد که می توانید هر کدام را که برای فرم صورت شما مناسب تر است انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید از ماسک با اندازه مناسب استفاده کنید.
 • معمولا برای تست و بررسی از یک نوع محلول تلخ و مخصوص استفاده می کنند. اگر پس از استفاده از محلول تلخ و پوشیدن ماسک، هنوز مزه و طعم آن محلول را توانستید حس کنید، پس می توان احتمال داد که ماسک شما مشکل دارد یا اندازه ی صورت شما نیست. در هنگام تست و بررسی ماسک، بعضی تمرین ها و حرکت ها مانند گفتن حروف الفبا، صحبت کردن و تکان دادن سر به سمت بالا و پایین و همچنین قدم زدن را انجام دهید.

نکات قابل توجه :

 • تنفس سموم شیمیایی بدون داشتن ماسک ایمنی، می تواند برای سلامتی فرد بسیار خطرناک باشد.
 • انجام بررسی پس از هرچند بار استفاده برای اطمینان پیدا کردن از سالم بودن ماسک.
 • پیروی از راهنمایی های سرپرست.

در نظر داشته باشید که مواردی همچون :

 1. غفلت و سهل انگاری در تنظیم کردن دهانه ماسک و بندها
 2. رفتن به یک منطقه و ناحیه خطرناک بدون تست و بررسی اندازه ی ماسک
 3. غفلت و سهل انگاری و عدم اطلاع دادن به سرپرست، پس از اینکه بررسی ماسک نتیجه مطلوبی نداشت و…
 4. می توان خسارت بسیار جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

در پایان میتوانید لیستی از ماسک های ایمنی با برندهای متفاوت را در سایت ابزارمارت مشاهده فرمایید.

 

نوشته نحوه بررسی ماسک ایمنی مناسب اولین بار در بلاگ ابزارمارت. پدیدار شد.

]]>
https://blog.abzarmart.com/1396/07/24/how-to-check-the-proper-safety-mask.html/feed/ 0
چگونه یک ابزار برقی بخریم؟ https://blog.abzarmart.com/1396/07/22/how-to-buy-an-electric-tool.html/ https://blog.abzarmart.com/1396/07/22/how-to-buy-an-electric-tool.html/#comments Fri, 13 Oct 2017 20:42:22 +0000 https://blog.abzarmart.com/?p=5054 اگر شما با اصطلاحات رایج مربوط به ابزار آلات برقی آشنا نیستید پس احتمالا از این موضوع که به یک مغازه ابزار آلات بروید و...

نوشته چگونه یک ابزار برقی بخریم؟ اولین بار در بلاگ ابزارمارت. پدیدار شد.

]]>
اگر شما با اصطلاحات رایج مربوط به ابزار آلات برقی آشنا نیستید پس احتمالا از این موضوع که به یک مغازه ابزار آلات بروید و ابزار مناسب با نیاز خود را پیدا کنید هراس دارید. در بازار تنوع محصولات بسیار بالایی مشاهده میشود که آشنایی با تمام خصوصیات آن ها بسیار سخت است. نه تنها برندهای مختلفی وجود دارد بلکه هر کدام از برندها دارای خصوصیات و مزایای منحصر به فردی هستند. تفاوت در اندازه، توان و کاربرد دستگاه های مختلف باعث شده است که قبل از هرگونه اقدام به خرید داشتن مقداری اطلاعات در مورد وسیله ای که نیاز دارید ضروری باشد. مقداری زمان بگذارید و با وسایل موجود آشنا شوید و با ویژگی هایی که از دستگاه مورد نیاز دارید آشنا شوید و سپس با خیال راحت خرید خود را انجام دهید.

توان

در بازار امروز دو نوع مختلف دستگاه وجود دارد. بعضی از دستگاه ها به وسیله روش های قدیمی تر انرژی خود را تامین میکنند. این دستگاه ها دارای یک سیم هستند که باید به یک منبع برق وصل شوند تا بتوانند کار کنند. با توجه محل کار، شاید شما یک دستگاه با سیم ضخیم داشته باشید که به یک ژنراتور وصل میشود و روشن میشود اما باز هم مجبور هستید که از یک منبع خارجی برای روشن کردن دستکاه استفاده کنید. میزان انرژی که این دسته از دستگاه ها مصرف میکنند بر حسب آمپر اندازه گیری میشود. از اره ها گرفته تا دریل ها میزان آمپر بیشتر نشان دهنده قدرت بیشتر است. با پیشرفت تکنولوژی و همچنین قابلیت نگهداری الکتریسته بیشتر در در موتورهای کوچکتر، یک رشد پایدار در میزان انرژی که دستگاه های کوچک قادر به تولید هستند مشاهده شد. سال های نه چندان دور یک دستگاه که با ۵ یا شش آمپر کار میکرد جز دستگاه های پر قدرت قلمداد میشد. با یک چشم به هم زدن این عدد بالاتر رفت و در حال حاضر غیر معمول نیست که یک دستگاه با ۱۱، ۱۲ آمپر و یا حتی بیشتر کار کند.

روش دوم برای بررسی میزان توان مربوط به دستگاه هایی است که بدون سیم کار میکنند و انرژی مورد نیاز خود را از درون دستگاه تامین میکنند. ولتاژ نشان دهنده اصلی توان و قدرت این دستگاه ها است. زمانی که اولین دستگاه های بدون سیم (شارژی) وارد بازار شدند یک باتری ۹.۶ ولت به عنوان یک دستگاه با قدرت شناخته میشد و پرچم دار در بازار بود. با توجه به نیاز به انرژی بیشتر برای چرخش و همچنین عمر کاری بالاتر، تولید کنندگان میزان قدرت این باتری ها را تا ۱۲ ولت افزایش دادند و پس از آن تا ۱۴.۴ ولت. و سپس همواره یک افزایش در میزان توان مورد نیاز این دستگاه ها مشاهده شد که به ولتاژ ۳۶ ولت و ولتاژهای بالاتر آن منجر شد. در حال حاضر میتوان باتری هایی یافت که قدرت کافی برای به کار انداختن یک اره تاجی شکل را دارند.

مشخصه ها

در کنار این موضوع که شما چه میزان توان نیاز دارید. میزان زیادی از ویژگی های مختلف در دستگاه ها موجود است که تاثیر مستقیمی بر روی راحتی کار با دستگاه دارند. تعامل با پیمان کاران مختلف شرکت های تولید کننده ابزار آلات را به این نتیجه رساند که قابلیت تعویض سریع (quick change) را به مشخصه های دستگاه اضافه کنند. قابلیت تغییر سریع تیغ، مته و یا سه نظام این امکان را به کسانی که در بازه زمانی مشخصی باید کار را تمام کنند میدهد که میزان محصول بیشتری تولید کنند.

علاوه بر این مشخصه قابلیت تعویض سریع، تعداد زیادی از ابزارآلات برقی دارای نشانگر راهنمای لیزری هستند. نشانگر لیزری شاید در دقت برش تاثیر نداشته باشد اما میتواند زمان لازم را برای پیدا کردن خط برش را کاهش دهد.

برندها

تعداد زیادی از شرکت ها هستند که ابزارآلات برقی تولید میکنند. تمامی شرکت ها نیز در تبلیغات خود دارای قوی ترین، سریع ترین و با دوام ترین محصول هستند. هر زمان که شرکت های بزرگ تولید کننده یک محصول با کیفیت جدید را تولید میکنند به همان اندازه کیفیت در بازار تبلیغات نیز فعال میشوند. تبلیغات میتواند به شما در خرید بهترین دستگاه که نیازهای شما را برطرف میکند کمک کند. تمام شرکت های تولید کننده ابزار در تلاش هستند که در مقابل دیگر شرکت ها در جایگاه بالایی قرار گیرند و لذا با تولید دستگاه هایی با با ویژگی های منحصر به فرد، خود را در بازار رقابت پیش میندازند.

احتمالا مهمترین چیز زمانی که به یک برند فکر میکنید گارانتی و ضمانت آن است. بسیاری از تولید کنندگان اصلی ابزار آلات با کیفیت خیلی بالا در حال حاضر گارانتی تعویض مادام العمر برای محصولات خود ارایه میدهند. پیشنهاد ما اینست که یکی از این محصولات را خریداری کنید. در صورتی که هزینه زیادی برای خرید یک ابزار برقی میخواهید انجام دهید، مطمین شوید این آخرین ابزاری است که میخواهید برای همیشه بخرید. هیچ دلیلی ندارد که وسیله ای بخرید که گارانتی مناسبی ندارد.

آماده برای خرید

زمانی که شما زمان مناسب برای شناخت و آشنایی با وسیله ای که میخواهید بخرید صرف کردید شما آماده خرید هستید. زمانی که قبل از اینکه برای خرید اقدام کرده باشید هرچه برای شناخت نیاز خود مطالعه کردید شما میتوانید با اطمینان خرید خود را انجام دهید. همچنین مطالعه مجلات فروش و همچنین نقد ها و بررسی های فنی دستگاه ها نیز میتواند برای انتخاب بهتر مفید باشد. این بررسی بیشتر زمانی مفید است که میخواهید بفهمید کدام برند دارای بیشترین کارایی متناسب با نیازهای شماست. همچنین برخی از فروشندگان پیشنهادهای ویژه ای برای خرید متناسب با نیازهای مختلف خریدار قرار میدهند که میتوانند گزینه های مناسبی برای خرید باشند. شاید اقتصادی تر باشد که به جای خرید یک محصول یک سبد محصول متناسب برای نیازهای مختلف خریداری شود. در برخی موارد فروشندگان محصولاتی را به عنوان هدیه در کنار محصول اصلی قرار میدهند. پس بهتر است در موقع خرید هم دقت کنید پیشنهادهای بسیار مناسبی در برخی موارد ارایه میشود.

 

نوشته چگونه یک ابزار برقی بخریم؟ اولین بار در بلاگ ابزارمارت. پدیدار شد.

]]>
https://blog.abzarmart.com/1396/07/22/how-to-buy-an-electric-tool.html/feed/ 3
خطرات ناشی از سموم و مواد شیمیایی https://blog.abzarmart.com/1396/07/19/dangers-of-toxins-and-chemicals.html/ https://blog.abzarmart.com/1396/07/19/dangers-of-toxins-and-chemicals.html/#respond Tue, 10 Oct 2017 20:42:34 +0000 https://blog.abzarmart.com/?p=5045 سموم و مواد شیمیایی می توانند برای سلامتی شما مضر باشند. برای از بین بردن آفت درختان و محصولات کشاورزی از سموم آفت کش استفاده...

نوشته خطرات ناشی از سموم و مواد شیمیایی اولین بار در بلاگ ابزارمارت. پدیدار شد.

]]>
سموم و مواد شیمیایی می توانند برای سلامتی شما مضر باشند. برای از بین بردن آفت درختان و محصولات کشاورزی از سموم آفت کش استفاده می کنند. اگر در حمل و بکارگیری این سموم دقت کافی وجود نداشته باشد، این مواد می توانند سلامتی افراد را به خطر بیندازند. بنابراین توصیه می شود که :

در هنگام کار با مواد شیمیایی از تجهیزات و لباس های حفاظتی فردی استفاده کنید.

دستورات مربوط به کمک های اولیه درج شده روی برچسب ظروف حاوی مواد شیمیایی را به خوبی مطالعه کنید.

داشتن اطلاعات از جا و مکانی که در مواقع اورژانسی و در هنگام آلوده شدن به مواد شیمیایی باید مراجعه کرد.

در صورتی که این مواد با پوست و چشم شما تماس پیدا کنند، سلامتی شما را به سرعت تحت تاثیر قرار می دهند.

علائم و نشانه های آلوده شدن به مواد و سموم شیمیایی :خطرات ناشی از سموم و مواد شیمیایی

علائم و نشانه های آلوده شدن به مواد شیمیایی بسته به نوع ماده و یا سم شیمیایی، مدت زمان و مقداری که فرد در معرض آن بوده می توان بسیار متفاوت باشد. بعضی وقت ها فرد پس از قرار گرفتن در معرض سم یا ماده ی شیمیایی به سرعت مسموم و بیمار می شود. اما در بعضی موارد دیگر، امکان دارد علائم خود را به سرعت نشان ندهند و در طولانی مدت این علائم مشاهده شوند.

از علائم آلودگی به سموم می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. تحریک، خارش و سوزش روی پوست
 2. سرگیجه، دید و بینایی کدر و همچنین خارش و تحریک چشم ها
 3. عرق بیش از حد
 4. حالت تهوع
 5. تشنج
 6. گرفتگی معده
 7. گیجی و عدم تعادل
 8. مشکلات تنفسی

در صورت تنفس یا همچنین پاشیده شدن ماده ی شیمیایی به سمت شما، کار را متوقف کنید و برای کمک خواستن اقدام کنید.

کمک های اولیه در هنگام آلودگی به مواد شیمیایی و سمی :

پیش از استفاده از یک ماده سمی یا شیمیایی به مطالعه برچسب ظرف محتویات آن بپردازید. اگر به طور تصادفی به ماده ی شیمیایی آلوده شدید، این برچسب برای شما دستورات کمک های اولیه را مشخص می کند.

 • در صورتی که یک ماده یا سم شیمیایی با دستان یا پوست شما در تماس باشد، لباس های آلوده و تجهیزات محافظ خود را در بیاورید. سپس پوست خود را با آب و صابون به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه شستشو دهید.
 • در صورتی که یک ماده شیمیایی وارد چشم شما شد، فورا آن را با محلول مخصوص شستشو دهید و در هنگام شستشو سعی کنید پلک های خود را باز نگه دارید.
 • به محض تنفس ماده شیمیایی، سریعا خود را به محیطی با هوای تازه برسانید.
 • در صورت نیاز به پزشک حرفه ای برای کمک مراجعه کنید.
 • اگر فردی در معرض مواد شیمیایی قرار دارد و شما قصد کمک کردن به او را دارید، از ابزارهای حفاظتی مناسب استفاده کنید.

خطرات ناشی از سموم و مواد شیمیایی

نکات ایمنی :

 • در هنگام استفاده و کار با مواد شیمیایی برچسب ظروف را با دقت مطالعه کنید.
 • لباس و تجهیزات فردی خود را با دقت بررسی کنید و از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل کنید.
 • لباس های آلوده به مواد شیمیایی را با دقت در بیاورید و پس از شستشو در جای مناسب نگه دارید.
 • دستان خود را با آب و صابون به خوبی شستشو دهید.
 • همیشه به شخص دیگری از محل کارتان نحوه کار با سموم شیمیایی را یاد بدهید.

خطرات ناشی از سموم و مواد شیمیایی

 

نوشته خطرات ناشی از سموم و مواد شیمیایی اولین بار در بلاگ ابزارمارت. پدیدار شد.

]]>
https://blog.abzarmart.com/1396/07/19/dangers-of-toxins-and-chemicals.html/feed/ 0
رعایت نکات ایمنی برق در منزل و محل کار https://blog.abzarmart.com/1396/07/17/safety-instructions-at-home-and-at-work.html/ https://blog.abzarmart.com/1396/07/17/safety-instructions-at-home-and-at-work.html/#respond Sun, 08 Oct 2017 20:42:50 +0000 https://blog.abzarmart.com/?p=5031 وجود برق در منزل و در محل کار، زندگی را برای ما بسیار ساده کرده است. با وجود اینکه برق در زندگی امروز یک ضرورت...

نوشته رعایت نکات ایمنی برق در منزل و محل کار اولین بار در بلاگ ابزارمارت. پدیدار شد.

]]>
وجود برق در منزل و در محل کار، زندگی را برای ما بسیار ساده کرده است. با وجود اینکه برق در زندگی امروز یک ضرورت محسوب میشود، ولی میتواند بسیار خطرناک باشد. خطراتی همچون برق گرفتگی، سوختگی، آتش سوزی و انفجار از انواع خطراتی است که کار با برق میتواند در پی داشته باشد.

برق یک نوع ضرورت است اما در عین حال بسیار خطرناک، پس مهم است در استفاده از وسایل و دستگاه های الکتریکی دقت داشته باشید.

نکات ایمنی در رابطه با پریز برق، دو شاخه و کابل سیم برق

 • دقت داشته باشید که با نصب تعداد زیادی از دوشاخه ها به یک پریز برق، مدار را سنگین نکنید. همچنین در نظر داشته باشید که پریز برق باید سطح خنکی داشته باشد. اگر احیانا سطح آن گرم و داغ بود، این نشانه یک مشکل جدی است.
 • هیچ گاه دست به حذف شاخه ی سوم سه شاخه برق و یا وارد کردن آن به داخل پریز برق دوشاخه نکنید. سه شاخه های برق انتخاب خوبی برای تجهیزات الکتریکی که دارای سیم اتصال به زمین هستند می باشد. این کار برای حفاظت فرد در برابر جریان الکتریکی است.
 • یکی از راه های مهم برای حفاظت خود در برابر خطرات برق، استفاده از مدار شکن یا GFCI است. این وسیله با نظارت به شدت جریان الکتریکی، اجازه نمی دهد که در هنگام ورود و خروج جریان برق به مدار، این میزان از حد نرمال خود خارج شود. اگر جریان برق از حد نرمال خارج شد، مدار شکن با دخالت خود جریان وسیله ی برقی را قطع می کند. استفاده از مدار شکن در محیط های شرجی و تر بسیار ضروری و مهم است.
 • به فرزندان و کودکان آگاهی دهید که به سوراخ های ایجاد شده روی پریز چیزی را وارد نکنند. همچنین میتوانید برای ایمنی بیشتر از درپوش های مخصوص برای پریزهای برق استفاده کنید، که به راحتی در تمامی فروشگاه های کالای برق میتوانید آن را تهیه کنید.

مراقب سیم های برق پوسیده، خراب و آسیب دیده باشید.

از انداختن سیم برق زیر دست و پای افراد جدا خودداری کنید.

به حرارت سیم ها و کابل های برق توجه کنید.

هرگز سیم های عامل جریان برق را نزدیک مواد شیمیایی قرار ندهید.

برای ابزار برقی و وسایلی که نیاز به سیم مخصوص و قوی دارند از کابل های معمولی استفاده نکنید.

سیم کشی نامناسب و خراب

رعایت نکات ایمنی برق در منزل و محل کار

سیم کشی نامناسب میتواند موجب بروز خطر شود. نشانه هایی که میتوان توسط آن ها پی به مشکلات سیم کشی برد عبارتند از :

 • کوچک شدن تصویر تلویزیون
 • گرم شدن غیرعادی و تدریجی بعضی لوازم خانگی مانند تستر، اتو و غیره…
 • روشن خاموش شدن لامپ و یا کم نور شدن آن در زمانی که اقدام به روشن کردن یک وسیله برقی می کنید.
 • استفاده از کابل سیار زمانی که به تعداد کافی پریز برق وجود ندارد.
 • کند شدن، سوختن و خراب شدن موتور وسایل برقی
 • قطع شدن فیوز برق یا مدار

هیچ گاه سعی به تعمیر مشکلات سیم کشی نکنید مگر اینکه برای این کار آموزش دیده باشید.

رعایت نکات ایمنی برق در منزل و محل کار

از دیگر موارد مورد اهمیت در خصوص نکات ایمنی برق

 • به تمامی هشدارها و دستورات در زمان استفاده از یک وسیله، دستگاه و یا ابزار برقی دقت کنید.
 • در صورتی که دست شما خیس است، و یا اینکه در جایی ایستاده اید که زیر پایتان خیس است، از هرگونه دستگاه و یا وسیله ای که با برق کار می کند فاصله بگیرید و به آن دست نزنید.
 • هر نوع ماده یا موادی را که ممکن است در هنگام گرم شدن یک وسیله یا دستگاه الکتریکی آتش بگیرد را از آن وسیله دور کنید.
 • هرگز سیم های کابل برق را روی سطح گرم و داغ نگذارید. حرارت این سطوح به این سیم ها آسیب می رساند.
 • اگر در نزدیکی خطوط جریان برق قوی در حال کار هستید، پیشنهاد می شود که از نردبان غیرفلزی استفاده شود و ماشین ها و دستگاه های با ارتفاع بالا را از آن ها دور نگه دارید.فاصله ای که باید با این خطوط داشته باشید حدود ۳ متر است.
 • تمامی سیم ها، جعبه های برق و اتصالات را بررسی کنید و از سالم بودن آن ها مطمئن شوید. دقت کنید که هیچ گونه سایش و ساییدگی روی این سیم ها وجود نداشته باشد.
 • در زمان وقوع طوفان و صاعقه تلویزیون، رادیو و کامپیوتر را از برق جدا کنید.
 • مطمئن شوید که پنکه و یا سیستم گرمایشی بر روی یک سطح استوار قرار داده شدند و خطر واژگونی آنها وجود ندارد.
 • وسایل گرمایشی را بایستی دور از پرده یا هرگونه ماده آتش زای دیگری قرار داد.

رعایت نکات ایمنی برق در منزل و محل کار

نوشته رعایت نکات ایمنی برق در منزل و محل کار اولین بار در بلاگ ابزارمارت. پدیدار شد.

]]>
https://blog.abzarmart.com/1396/07/17/safety-instructions-at-home-and-at-work.html/feed/ 0
اصول ایمنی در یک مغازه https://blog.abzarmart.com/1396/07/15/safety-at-the-store.html/ https://blog.abzarmart.com/1396/07/15/safety-at-the-store.html/#respond Fri, 06 Oct 2017 20:42:19 +0000 https://blog.abzarmart.com/?p=5021 شاید در مغازه به ظاهر خطری را حس نکنید. اما این را باید بدانید اگر کارتان تعمیر وسایل و ماشین آلات کشاورزی، جوشکاری و یا...

نوشته اصول ایمنی در یک مغازه اولین بار در بلاگ ابزارمارت. پدیدار شد.

]]>
شاید در مغازه به ظاهر خطری را حس نکنید. اما این را باید بدانید اگر کارتان تعمیر وسایل و ماشین آلات کشاورزی، جوشکاری و یا انبارداری است، پس می توان گفت که احتمال بروز خطر وجود دارد.

از جمله خطرات می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • خطرات مربوط به برق
 • خطر آتش سوزی
 • عدم وجود تهویه هوای مناسب
 • کف لغزنده و نامرتب
 • راه های خروجی مسدود شده
 • دستگاه و ابزار بدون سپر و محافظ

اصول ایمنی در یک مغازه

خطرات برق و خطر آتش سوزی در یک مغازه

تولید گرمای بیش از حد بعضی از وسایل الکتریکی و جرقه زدن ناشی از آنها میتواند باعث وقوع آتش سوزی و حتی انفجار شود. جوشکاری نزدیک مواد آتش زایی همچون پارچه های روغنی و مایعات اشتعال پذیر میتوان موجب آتش سوزی شود. غفلت و سهل انگاری در پاک کردن ترشحات مواد شیمیایی خود نیز میتواند از دلایل و خطرات ایجاد سانحه باشد.

استفاده از سیم های پوسیده شده، یا استفاده از سیم های معمولی به جای سیم های کابل برق قوی برای مصارف غیرخانگی، و غفلت در نصب سیم اتصال به زمین نیز میتوان خطر آفرین باشد.

داشتن یک کپسول آتش خاموش کن ترکیبی برای یک مغازه بسیار ضروری است. بررسی دوره ای و شارژ به موقع کپسول از موارد مهم به شمار می رود.

از محل کمک های اولیه و شماره های تماس اضطراری اطلاع داشته باشید.

اصول ایمنی در یک مغازه

اهمیت نظم در محیط مغازه

دقت در مرتب بودن و داشتن نظم در چیدمان یک مغازه به ایمنی آن کمک می کند. در مغازه و یا فروشگاه خود موارد زیر را رعایت کنید :

 • تمیز کردن تمام محیط کار و جارو زدن کف آن پیش از ترک کردن محیط
 • بررسی و اطمینان از اینکه راه های ورودی و خروجی به مغازه و فروشگاه هیچ گاه مسدود نباشند.
 • دور انداختن هرگونه آشغال، جعبه و جسمی از روی کف فروشگاه
 • تمیز کردن هرگونه مواد شیمیایی که به بیرون و کف فروشگاه ریخته شده است. در صورت نیاز از سرپرست فروشگاه برای نحوه تمیز کردن ماده شیمیایی راهنمایی بگیرید.
 • از سالم بودن حفاظ و سپرهای ایمنی ماشین آلاتی که قصد کار کردن با آنها را دارید، مطمئن شوید.
 • اگر از دستگاه شوینده برقی استفاده می کنید، توصیه میشود که حتما از دستگاه مدار شکن استفاده کنید.

اصول ایمنی در یک مغازه

نور محیط کار را بررسی کنید و مطمئن شوید که تمام لامپ ها دارای پوشش لنزی هستند.

در محیط مغازه پوشش مناسبی داشته باشید. لباس مناسب برای کار شامل پیراهن آستین بلند، شلوار بلند و کفش مناسب است. در صورت از دستکش و عینک مناسب استفاده کنید.

اصول ایمنی در یک مغازه

در پایان میتوانید لیستی از وسایل ایمنی با برندهای متفاوت را در سایت ابزارمارت مشاهده فرمایید.

نوشته اصول ایمنی در یک مغازه اولین بار در بلاگ ابزارمارت. پدیدار شد.

]]>
https://blog.abzarmart.com/1396/07/15/safety-at-the-store.html/feed/ 0
کلاه ایمنی و دسته بندی انواع مختلف آن https://blog.abzarmart.com/1396/07/12/helmet-and-its-different-types.html/ https://blog.abzarmart.com/1396/07/12/helmet-and-its-different-types.html/#respond Tue, 03 Oct 2017 20:42:40 +0000 https://blog.abzarmart.com/?p=5000 به عنوان یکی از مهمترین محصولات ایمنی، کارگران باید با کلاه ایمنی خود به صورت کامل آشنایی داشته باشند. این کلاه ها از مهمترین قسمت...

نوشته کلاه ایمنی و دسته بندی انواع مختلف آن اولین بار در بلاگ ابزارمارت. پدیدار شد.

]]>
به عنوان یکی از مهمترین محصولات ایمنی، کارگران باید با کلاه ایمنی خود به صورت کامل آشنایی داشته باشند.

این کلاه ها از مهمترین قسمت بدن که سر باشد، محافظت می کنند و باید در هر کاری از کلاه مناسب با آن کار استفاده شود. بنابراین مهم است که تفاوت بین کلاس های تعریف شده ANSI و دیگر کلاه های ایمنی را بدانیم.

کلاه ایمنی و دسته بندی انواع مختلف آن

نوع l و نوع ll :

کلاه های ایمنی را می توان به دو نوع دسته بندی کرد. کلاه های نوع l فقط برای محافظت از کارگران در برابر اشیایی که از بالا پرتاب می شوند طراحی شده اند.

کلاه نوع ll برای محافظت از ضربه های جانبی طراحی شده اند که شامل ضربات جلو، عقب و همچنین بالا نیز می باشد.

کلاه ایمنی و دسته بندی انواع مختلف آن

کلاس ها در کلاه های ایمنی :

کلاه های ایمنی نیز به کلاس هایی تقسیم می شوند که نشان می دهد چگونه از شوک الکتریکی محافظت می کنند.

کلاس E- این نوع از کلاه می تواند ۲۰۰۰۰ ولت برق را تحمل کند

کلاس G- مقاومت برق به میزان ۲۲۰۰ ولت برق

کلاس C- این گروه از کلاه های ایمنی هیچ گونه مقاومت و حفاظتی از انسان در برابر الکتریسیته ندارد

مواد به کار رفته در کلاه ایمنی :

اکثر کلاه های ایمنی از پلی اتیلن غیر رسانا، پلیتیلن با چگالی بالا (HDPE) ساخته شده اند و مجهز به گیره هایی می باشند تا بتوان با کمک آنها اندازه سر را با آنها تنظیم کرد. رایج ترین نوع گیره از نوع قفلی می باشد.

مدل های کلاه ایمنی :

با توجه به کار و شرایط کاری کلاه های ایمنی در سبک های مختلفی ساخته می شوند. کلاه های ایمنی کپ دارای لبه های کوچکی هستند که از صورت در مقابل نور خورشید و از چشمان در هنگام بارش باران محافظت می کنند.

کلاه های فول فریم کلاه هایی هستند که به تمام صورت سایه می اندازند این کلاه ها قادر هستند تا برف و باران را در هنگام بارش از صورت دور نگه دارند.

در پایان میتوانید لیستی از کلاه های ایمنی با برندهای متفاوت را در سایت ابزارمارت مشاهده فرمایید.

نوشته کلاه ایمنی و دسته بندی انواع مختلف آن اولین بار در بلاگ ابزارمارت. پدیدار شد.

]]>
https://blog.abzarmart.com/1396/07/12/helmet-and-its-different-types.html/feed/ 0
خطرات و طبقه بندی بر اساس سیستم هماهنگ جهانی (GHS) https://blog.abzarmart.com/1396/07/10/risks-and-classifications-based-on-the-coordinated-global-system.html/ https://blog.abzarmart.com/1396/07/10/risks-and-classifications-based-on-the-coordinated-global-system.html/#respond Sun, 01 Oct 2017 20:42:26 +0000 https://blog.abzarmart.com/?p=4995 طبق قوانین جدید اداره ایمنی و سلامت شغلی (OSHA) تمامی کارخانه های صنعتی آمریکا ملزم به اجرای سیستم هماهنگ جهانی و برچسب گذاری مواد شیمیایی...

نوشته خطرات و طبقه بندی بر اساس سیستم هماهنگ جهانی (GHS) اولین بار در بلاگ ابزارمارت. پدیدار شد.

]]>
طبق قوانین جدید اداره ایمنی و سلامت شغلی (OSHA) تمامی کارخانه های صنعتی آمریکا ملزم به اجرای سیستم هماهنگ جهانی و برچسب گذاری مواد شیمیایی (GHS) در سال ۲۰۱۵ هستند.

یکی از عناصر کلیدی GHS طبقه بندی خطرات است.

GHS دسته بندی هایی را برای خطرات مختلف شیمیایی همراه با دستورالعمل هایی برای مشخص کردن این خطرات به کارمندان با برچسب های مناسب و اطلاعات ایمنی ایجاد کرده است.

اداره OSHA خطرات فیزیکی طبقه بندی شده توسط GHS را به شکل زیر دسته بندی کرده است:

 • مواد منفجره
 • گازهای قابل اشتعال، اسپری ها، مایعات و جامدات
 • گازها، مایعات و جامدات اکسید کننده
 • مواد خود واکنش پذیر
 • مایعات و جامدات آتش زا
 • پراکسید های آلی
 • خوردندگی و تحلیل در فلزات
 • گاز تحت فشار
 • مواد در تماس با آب که در نهایت منجر به تولید و انتشار گازهای قابل اشتعال می شود

GHS همچنین قوانین خاصی را برای طبقه بندی خطرات بهداشتی مرتبط با مواد شیمیایی که می تواند باعث بیماری شوند نیز تعریف کرده است. دسته بندی های بهداشتی GHS به شرح زیر است:

 • سموم حاد
 • تحریک و یا خوردگی پوست
 • سوزش و یا آسیب دیدن چشم
 • مشکلات تنفسی و یا حساسیت پوست
 • سلول نطفه ی موتاجنسیتی (Mutagenicity)
 • سرطان زایی
 • سم شناسی در تولید مثل
 • تحت تاثیر قرار گرفتن سیستم ارگانیک
 • سمی شدن آسپیراسیون

و سومین دسته از خطرات طبقه بندی شده زیر نظر GHS خطرات زیست محیطی می باشد. مواد شیمیایی که برای محیط زیست خطرناک هستند برای محیط زیست آبزیان نیز خطرناک می باشند.

دسته بندی خطرات شامل بیماری های حاد و سموم مزمن حاد می باشد که خود شامل پتانسیل در ذخیره سازی سموم در بدن و تجزیه سریع آن است.

معیارهای خاصی برای طبقه بندی هر یک از خطرات فیزیکی و زیست محیطی تعریف شده است. کارفرمایان می توانند اسناد سازمان (OSHA) را که مربوط به (GHS) هست، که به نام کتاب بنفش نیز شناخته می شود را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این طبقه بندی ها مطالعه کنند.

براساس تخمین سازمان (OSHA) در صورت ایجاد تغییرات در GHS حدود ۵ میلیون کارخانه، قریب به ۴۰ میلیون کارگر در آمریکا تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. بر اساس گزارش اداره OSHA، تصویب و اجرای GHS باعث می شود تا شرکت ها در حدود ۷۵۴ میلیون دلار را به دلیل کاهش مشکلات ایمنی و کاهش مخارج ذخیره کنند.

از مزایای GHS می توان به سازگاری و درک بهتر کارگران از مواد شیمیایی اشاره کرد. سازمان OSHA بر این باور است که در صورت اجرای این قوانین سالانه از مرگ ۴۳ نفر و زخمی و بیمار شده ۵۸۵ نفر در محل کار جلوگیری شود.

آماده سازی کارگران برای شناخت علائم GHS با استفاده از آموزش امکان پذیر است. کارفرمایان می توانند جلسات آموزشی را حتی با اطلاع رسانی به تیم ها در مورد خطرات مربوط به هر دسته و نحوه استفاده از تجهیزات حفاظتی مانند عینک ایمنی، دستگاه تنفس مصنوعی، دستکش کار و لباس محافظ در هنگام استفاده از مواد شیمیایی خطرناک را انجام دهند.

در پایان میتوانید لیستی از لوازم ایمنی با برندهای متفاوت را در سایت ابزارمارت مشاهده فرمایید.

نوشته خطرات و طبقه بندی بر اساس سیستم هماهنگ جهانی (GHS) اولین بار در بلاگ ابزارمارت. پدیدار شد.

]]>
https://blog.abzarmart.com/1396/07/10/risks-and-classifications-based-on-the-coordinated-global-system.html/feed/ 0