انواع پیستوله و سیستم های رنگ رسانی

لیست موضوعات

پیستوله ها بر اساس نوع سیستم رنگ رسانی به سه دسته تقسیم می شوند :

 1. سیستم رنگ رسانی ثقلی(Gravity feed spraying)
 2. سیستم اسپری سیفونی (Siphon spraying)
 3. سیستم اسپری تحت فشار (Pressure feed spraying)

سیستم رنگ رسانی ثقلی :

در این نوع کاسه یا ظرف رنگ روی پیستوله رنگ پاش قرار گرفته و رنگ در اثر نیروی جاذبه زمین به عبارتی نیروی وزن خود توام با نیروی مکش هوای فشرده به کلاهک هدایت و پخش می شود.

این سیستم نسبت به سیستم سیفونی نیاز به هوای فشرده کمتری دارد در نتیجه ضایعات رنگ کمتری هم در این سیستم وجود دارد. منبع در این سیستم با زاویه ۴۵ درجه نصب شده تا بتوان آن را برای سطوح عمودی و افقی به کار برد.

 1. سیستم اسپری سیفونی :

در این نوع کاسه رنگ در زیر پیستوله رنگ پاش قرار گرفته زمانی که هوا با سرعت زیاد از یک مجرای تنگ رد می شود حالت مکش ایجاد می کند. از این سیستم به همراه فشار هوای جو که توسط سوراخی در روی منبع به سطح مایع فشار وارد می کند برای بالا آوردن مایع رنگ از داخل منبع و نهایتا اسپری آن استفاده می کنند.

 1. سیستم اسپری تحت فشار :

منبع اسپری های تحت فشار به صورت درزگیری شده می باشد. نیروی فشار هوای داخل منبع باعث بالا رفتن رنگ از داخل لوله می شود لذا از این نوع می توان برای پاشیدن رنگ های غلیظ تر استفاده کرد. این نوع پیستوله ها در دو نوع منبع متصل به پیستوله و منبع جدا از پیستوله وجود دارد.

در نوع مخزن جدا، مخزن محتوی رنگ از تفنگ جدا بوده و هوای فشرده از کمپرسور به داخل مخزن رنگ هدایت شده و رنگ تحت فشار قرار می گیرد و توسط دو لوله، یکی رنگ و دیگری هوای فشرده به سر تفنگ رنگ پاش هدایت می شود.

مزیت های سیستم اسپری تحت فشار منبع جدا :

 1. در این سیستم به علت بالا بودن حجم مخزن از تعداد دفعات پر کردن مجدد مخزن به مقدار زیادی کاسته خواهد شد لذا زمان کمتری برای پر کردن مخزن از بین می رود در جاهایی که سطح زیادی را میخواهیم رنگ کنیم.
 2. به علت جدا بودن مخزن از خود پیستوله شخص رنگ کار آزادی عمل بیشتری در حرکت دادن پیستوله در تمام جهات دارد.

پیستوله های HVLP (High Volume Low Pressure)

پیستوله های متداول از حجم کم و فشار زیاد هوا برای پودر کردن مایع رنگ استفاده می کنند. در این نوع پیستوله ها به علت سرعت زیاد ذرات رنگ مقدار ماده رنگی که روی سطح می نشیند به عبارتی بازده انتقال رنگ در حدود ۲۰ الی ۴۰ درصد است. یعنی بالای نصف رنگ به صورت گرد رنگ در این سیستم تلف می شود. درحالیکه در پیستوله های HVLP به علت حجم زیاد و فشار کم هوا سرعت ذرات کم شده و بیشتر ذرات رنگ در روی سطح می نشیند. در این سیستم بازده انتقال در حدود ۶۵ تا ۹۰ درصد است. پیستوله های HVLP هم با کمپرسورهای عادی و هم با توربین های تولید باد می توانند کار کنند. در صورتی که از کمپرسور استفاده می کنید پیستوله باید قابلیت تبدیل فشار زیاد به فشار کم را داشته باشد.

رنگ آمیزی با پیستوله بدون کمک هوای فشرده (Airless):

پیستوله های بدون هوای فشرده از یک پمپ هیدرولیکی برای تحت فشار قرار دادن مایع رنگی که اسپری می شود استفاده می کنند. این پمپ در مورد پیستوله های صنعتی بدون هوای فشرده به صورت یک دستگاه بزرگ خارجی و در مورد پیستوله های خانگی در داخل خود پیستوله قرار دارد. مایع رنگ به وسیله نیرویی که آن را از سوراخ ریز پیستوله می گذراند به ذرات ریز تبدیل می شود. در این سیستم هیچ هوایی با رنگ ترکیب نمی شود. در نوع خانگی رنگ باید به مقدار زیادی رقیق شود تا پیستوله قادر به پاشیدن آن باشد. برای تنظیم غلظت فنجانی هم تعبیه شده که با پرکردن و گرفتن زمان خروج رنگ از انتهای فنجان می توان غلظت مناسب را تشخیص داد. پیستوله های بدون هوای فشرده صنعتی نیاز خیلی کمی به رقیق کردن رنگ دارند. اسپری های صنعتی مناسب برای کارهایی که مکررا بخواهیم نوع رنگ را عوض کنیم نیستند. تمیز کردن آنها از رنگ قبلی مشکل بوده و همچنین مقدار زیادی ماده رنگ برای پر کردن خط نیاز داریم. در واقع بهترین استفاده در جایی که یک نوع رنگ به طور مکرر مورد استفاده قرار بگیرد.

مزیت های سیستم های ایرلس :

 1. به علت مخلوط نبودن هوا و رنگ ذراتی که بر سطح شیء می نشیند رنگ خالص بوده و فاقد حباب هوا است.
 2. در پیستوله هایی که با هوای فشرده کار می کنند قسمتی از رنگ به صورت ابر رنگ متشکل از هوا و ذرات رنگ در اطراف آن پراکنده می شود و باعث آلودگی محیط و به هدر رفتن رنگ می شد. ولی در سیستم ایرلس به علت استفاده نکردن از هوا ضایعات آن به اندازه ۳۰درصد کمتر است.
 3. به علت غلیظ تر بودن رنگ مصرفی در این سیستم لایه های رنگ ضخیم تر در نتیجه از تعداد دفعات رنگ آمیزی کاسته خواهد شد.
 4. پیستوله های مخصوص این سیستم از نوع کاسه ای نبوده و از منبع رنگ تغذیه می شوند. به همین دلیل امکان مانور دست در این سیستم نسبت به پیستوله های کاسه ای بیشتر است.

ایر براش یا قلم رنگ پاش (Airbrush):

این مدل بسیار کوچک و سبک وزنی است که برای نقاشی قسمتهای بسیار ظریف مانند نوارها مورد استفاده قرار می گیرد. ظرفیت رنگ آن ۱۴ تا ۲۸ گرم و طرح پاشش تا اندازه یک نقطه قابل تنظیم است.

                           

رنگ کاری به وسیله اسپری (Aerosol):

این وسیله بیشتر در مواردی استفاده می شود که حجم کار کوچک بوده و یا نتوان از پیستوله استفاده کرد.

                              

نکات مهم برای استفاده از اسپری :

 • در بیشتر قوطی های اسپری گوی همزنی قرارداده شده تا رنگ ته نشین شده در انتهای قوطی را به وسیله آن هم زده و آماده مصرف کنیم.
 • لوله کشنده رنگ در انتها خمی دارد که کمک می کند حتی در مواردی که مقدار رنگ داخل قوطی کم است و یا قوطی در زاویه ۴۵ درجه قرار دارد رنگ را به بالا هدایت کند.
 • برای رنگ کاری سطوح عمودی اسپری را مستقیم به طرف بالا و برای سطوح افقی با زاویه ۴۵ درجه نگه می داریم تا لوله کشنده رنگ بتواند عمل انتقال رنگ را به درستی انجام دهد.
 • برای جلوگیری از گرفتگی لوله کشنده رنگ بعد از هر بار استفاده از اسپری قوطی را سروته کرده و به مدت ۴ ثانیه رنگ بپاشید تا لوله کشنده رنگ عاری از رنگ شود.

در پایان شما می توانید لیست کاملی از پیستوله ها را در سایت ابزارمارت مشاهده بفرمایید.

آیا این پست برایتان مفید بود؟

امتیاز خود را برای ما ثبت کنید:

امتیاز: / ۵. تعداد:

Off%

دیدگاه شما

avatar
  دنبال کردن  
اطلاع از
Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس اپ
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on facebook
فیسبوک
اسکرول به بالا