welding

آشنایی با فرآیندهای رایج جوشکاری

لیست موضوعات

جوشکاری فرایندی است که در آن ، اتصالی از نوع دائم ، بواسطه ی پیوندهای پایدار بین اتمی ، میان دو یا چند سطح مختلف انجام می شود و زمینه ی این عمل ، گرم شدن موضعی یا کلی و در نتیجه ی آن تغییر شکل دائم یا جزئی می باشد .

عمل جوش به دو گروه عمده ی جوش ذوبـی ((Fusion Welding )) و جــوش حالت جامد ((Solid State Welding )) تقسیم می شود.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که :

جوشکاری میگ(MIG) و مگ(MAG) چیست؟!

یکی از فرایندهای رایج در زمینه ایجاد اتصال، استفاده از جوشکاری تحت پوشش گازهای محافظ با الکترود مصرفی (GMAW) می باشد. که در آن عمل اتصال، با ذوب شدن منطقه مورد نظر بوسیله قوس الکتریکی ایجاد شده بین الکترود و قطعه کار انجام میگیرد.

در این روش از یک گاز محافظ، به جهت حفاظت از حوضچه مذاب و قطعه کار استفاده می شود. اگر این گاز محافظ مورد استفاده خنثی باشد (مانند گازهای آرگون و هلیوم) این روش میگ(MIG)  نامیده می شود و اگر گاز محافظ مورد استفاده فعال باشد (مانند کربن دی اکسید) این روش مگ(MAG)  نامیده می شود.

dastgah-joosh-MIG
dastgah-joosh-MIG

 

تفاوت روش های جوشکاری میگ(MIG) و مگ(MAG) در چیست؟!

نکته مهم درباره تفاوت این دو روش، موارد کاربرد آنها می باشد. از روش میگ برای جوشکاری فولادهای زنگ نزن، آلومینیوم، نیکل و مس استفاده می شود و از روش مگ برای جوشکاری فولادهای معمولی و آلیاژی استفاده می شود.

تجهیزات مورد نیاز برای فرآیند جوشکاری تحت پوشش گازهای محافظ(GMAW) :

منبع نیرو

دستگاه تغذیه سیم جوش

کابل

مشعل

قسمت تامین کننده گاز محافظ

dastgah-joosh-MIG
dastgah-joosh-MIG

 

جوشکاری تیگ (TIG) چیست؟!

این فرایند نیز یکی از روش های اتصال تحت پوشش گازهای محافظ با الکترود تنگستن می باشد. در این روش قوس الکتریکی، بین الکترود غیرمصرفی تنگستن و قطعه کار ایجاد می شود. الکترود در این فرایند مصرف شونده نیست بلکه نقش تامین کننده جریان الکتریکی را برعهده دارد.

گاز محافظ استفاده شده در این روش هلیوم، آرگون و مخلوطی از گازهای هلیوم و آرگون می باشد. از این روش برای جوشکاری فلزات فعال مانند آلومینیوم، منیزیم، تیتانیوم، منگنز که اکسیدهای دیرگداز ایجاد می کنند از این روش استفاده می شود.

شما می توانید برای بررسی دقیق انواع دستگاه های جوش خانگی و صنعتی به این صفحه از فروشگاه اینترنتی ابزارمارت مراجعه کنید و محصول مورد نظر خود را خریداری کنید.

dastgah-joosh-CO2
dastgah-joosh-CO2

 

نکته بسیار مهم در اجرای فرایندهای کارگاهی رعایت نکات ایمنی می باشد که پیش تر در مطلبی با عنوان معرفی تجهیزات مختلف حفاظت از چشم تاحدی در این رابطه صحبت کردیم. در اجرای فرایند جوشکاری نیز باید ماسک ، عینک و روپوش مخصوص تهیه کنید.

آیا این پست برایتان مفید بود؟

امتیاز خود را برای ما ثبت کنید:

امتیاز: / ۵. تعداد:

Off%

2
دیدگاه شما

avatar
1 تعداد دیدگاه ها
1 تعداد پاسخ ها
0 تعداد دنبال کننده ها
 
جدیدترین دیدگاه
داغ ترین دیدگاه
2 نویسندگان دیدگاه
مصطفی ایروانیانعلی نویسندگان دیدگاه اخیر
  دنبال کردن  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
علی
علی

سلام هر چند توصیه ها واطلاعات اموزشی شما ارزنده است ولی خیلی سطحی وراضی کننده مخاطب امروزی نیست بنده در خصوص نصب پرده نتوانستم چیز جدیدی بیاموزم/با تشکر

مصطفی ایروانیان
مصطفی ایروانیان

سلام خدمت علی آقای عزیز
سعی میکنیم در مطالب آموزشی بعدی به مواردی که ذکر کردید دقت بیشتری کنیم ممنون از نظر مفید شما

Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس اپ
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on facebook
فیسبوک
اسکرول به بالا